hlavní stránka

termíny

MINI U12, U13 OSK Olomouc

        

TÝM

 • Eliška BAHOUNKOVÁ
 • Klára ŠUMBEROVÁ
 • Nela JEŘÁBKOVÁ
 • Viktorie KLONOVÁ
 • Magdalena MIKULOVÁ
 • Dominika PÍCHOVÁ
 • Táňa BĚLOHLÁVKOVÁ
 • Eliška ŠŤASTNÁ
 • Emma Marie ŠIMÁČKOVÁ
 • Táňa KOŘÍNKOVÁ
 • Eliška ZAHRADNÍČKOVÁ
 • Vanda PETRŽELOVÁ
 • Adéla KARGEROVÁ
 • Sára SOUČKOVÁ
 • Magdaléna JANČOVÁ
 • Maruška BĚLOHLÁVKOVÁ

Trenér : Zdeněk Malina

Asistent : Jana Hausknechtová

Nadcházející (už vážně pátá?) sezóna bude jistým způsobem přelomová - část zápasů odehrajeme ještě na malé koše, ale v kategorii U13 už budeme střílet vysoko. Po dvou sezónách strávených "na jihu", jdeme letos "na sever", čili budeme hrát v soutěžích OP severní Moravy.
Už tradičně odehrajeme svých 75-80 zápasů.

Tréninky:

 • pondělí 18:00 - 19:30 ZŠ Stupkova
 • úterý 17:00 - 18:30 ZŠ Stupkova
 • čtvrtek 15:30 - 17:00 hala Dukly
 • pátek 15:30 - 17:00 hala Dukly

Doplňkový trénink na gymnáziu Čajkovského:

 • středa 17:30 - 19:00

  (pro ty, kdo některý trénink "nestihnou", "učí se", "nemají se jak dostat", jsou "po očkování" - nebo prostě pro ty, kterým to doma nedá)


Tento tým podporuje GISTRANS CZECH REPUBLIC s.r.o.VIRÓZA STÁLE NA SCÉNĚ (U13)

Stručně napsáno: S Havířovem 1-1, slušný bojovný výkon, na klíčovou hráčku soupeřek jsme nestačili.

A podrobněji?: Z celého týmu zbylo docela povážlivé torzo - něco zařídily nemoci, něco tajemné síly a něco nezbytné hory. Hrát v devíti - vlastně pak skoro v osmi - má svoje výhody, ale je to vyčerpávající a energie a síly nám rychle ubývaly a ve druhém zápase zejména Majdě a Viki nezbyl ani joul. Za statečnost při překonávaní této únavy zasluhují pochvalu především obě Elišky a taky Dominika.

Jeden významný trenér napsal, že k osvojení si pohybové činnosti je potřeba deset tisíc opakování. Nepočítám to, ale myslím, že daleko od tohoto čísla v počtu pokusů o chycení míče (odraženého, přihraného, kopnutého, hozeného) nebudeme. Přesto se nám nedaří virózu CHM vymýtit. Zvlášť smutné chvíle nastávají, když už máme obě ruce na míči a v blízkosti nikdo není a přesto - nějakým kouzlem - se stane, že nám zůstanou prázdné ruce a míč má soupeřka.

Útok podle "nových pravidel" nám ještě nešel, ale na tom není zas až tak nic divného - "učiva" je hodně a každá zameškaná hodina se těžko dohání. Chybí nám také schopnost, kterou snad získáme později, a sice schopnost "číst hru". Nedokážeme vyhodnotit, jak a kdo nás vlastně brání (těsná obrana hráčky bez míče znamená prakticky vždycky pokyn k "backdooru"). Těsná obrana hráčky s míčem je naopak impulsem ke hře 1/1. Horší je, že občas nás postihne slepota a nevidíme tu nejbližší, které můžeme bez obav přihrát (například z autu). Neumíme si vyhodnotit, že když má spoluhráčka kolem sebe dvě obránkyně, tak jí není nutné přihrávat, i kdyby stokrát byla "na řadě".

V prvním zápase jsme zahráli pár slušných protiútoků, jen škoda, že pořád máme tendenci předržovat míč v rukách a některé se s ním nechtějí za žádnou cenu rozloučit. I když dodržíme pravidlo o pohybu po přihrávce, stále míči na pozdrav máváme a bohužel přitom ztrácíme orientaci. Ve druhém zápase vlivem únavy už toho pohybu bylo méně, zato přibyly různé těkavé pohyby, které zmatou většinou jen spoluhráčky. Jako obyčejně nás zabíjely zahozené dvojtakty a v závěru druhého utkání, kdy jsme zlikvidovali osmibodové vedení soupeřek, nás opět dostihla CHM viróza a na další tři body soupeřek jsme už odpovědět nedokázali. V tom tragédie nenastala, v těch základních věcech už ale pomalu hrozí.

Nejvyrovnanější výkon v útoku předvedla jistě Klára a taky Eliška B, naopak proti prvnímu zápasu se vytratíla Majda a ještě víc Viki (z patnácti bodů se stal jeden a navíc - v obraně to byla pohroma). Ovšem s tou obranou v tom nebyla sama - stále to vázne u Nelči - zejména v rychlosti nohou a u Elišky B a Domči v postavení.

OSK - BK HAVÍŘOV 53:39

Klonová 15 - 2/1, Mikulová 10 - 2/0, Šumberová 9 - 4/3, Bahounková 9+ - 4/3, Jeřábková 6 - 2/2, Zahradníčková 4

OSK - BK HAVÍŘOV 48:51

Šumberová 13 - 5/3, Bahounková 9 - 6/3, Jeřábková 8, Mikulová 6 - 2/0, Zahradníčková 4, Píchová 4, Šimáčková 2, Součková 1 - 2/1, Klonová 1 - 2/1
DVACET BODŮ MINUS (U12)

Až v únoru jsme se dočkali prvních vítězství v roce 2019. Škoda, že radost z výhry kazí místy opravdu strašidelné chyby jak v obraně, tak v útoku a už tradiční CHM ( chytání míče - rozhodl jsem se uvést do života zkratku, protože kdo to má pořád vypisovat). Pokud srovnáme výsledek z podzimu a dnes, máme deficit= chybí nám něco v útoku - ano, ve větší tělocvičně, ale hlavně - počet obdržených bodů se příliš nezměnil, což je opravdu špatné vysvětlení pro naši obranu. Jednak jsme prostě nedůrazní, jednak ukvapení a jednak CHM.

Střídali jsme celkem úspěšné čtvrtky s úděsnými ( 2:0 nebo 12:12). Znovu a znovu se musíme vrátit k základům - trasa míče v přechodu na útočnou polovinu ( Nela i Majda ), rozprostření hráček v útoku ( Dominika, Maruška), pestřejší a účinnější vyhození z autu ( Eliška Z.) a CHM ( kromě Elišky Z. skoro všechny).

Chválit se dá určitě Klára - za zakončení, i když těch počátečních 50% nebylo nic moc, Sára - za "hlavu", kterou vymyslela několik backdoorů, Eliška Z. - za nekompromisní zakončení, minipochvaly jdou Emmě - za zisky ( jen kdyby míče hned překotně neodevzdávala), Nele - za "dvojky" ( jen kdyby nebyla tak stereotypní v nájezdech na jednu , pořád stejnou ruku), Harrymu - za starty do protiútoků a z toho pramenící útočné doskoky a "Happykoše".

LOKO KRNOV - OSK 18:58

Šumberová 16 - 2/2, Mikulová 10, Kargerová 8, Klonová 6, Součková 6, Jeřábková 6, Zahradníčková 4 - 2/0, Petrželová 2, Bělohlávková 0 - 2/0

LOKO KRNOV - OSK 31:64

Jeřábková 12, Součková 11 - 2/1, Klonová 10 - 3/0, Zahradníčková 10, Mikulová 6, Šumberová 6 - 6/2, Šťastná 4, Kargerová 4, Petrželová 1 - 2/1,
POŘÁD STEJNĚ, I KDYŽ PŘECE JEN SNAD ... (U13)

Vlastně to začíná být tak trochu stereotypní .. jsou úseky, kdy hrajeme vyrovnaně a tak nějak vyspěle a pak se všechno zlomí v několika minutách ..

Na Basketu Ostrava jsme hráli dobře v prvním zápase jednu čtvrtinu, ve druhém pak celý poločas ( když si odmyslíme šílenou sérii Elišky Zahradníčkové, která jen sama měla v tomhle úseku střelbu zpod koše 10-1 ). Ovšem pak přijde pár chvil, kdy odevzdáme jeden míč za druhým. Ale ... když to vezmeme trochu dokola, pak: co vlastně mají naše hráčky ročníku 2007 dělat ? U soupeře fakticky skórovaly jen tři hráčky, u nás devět. Naše 2006 nám nijak nepomůžou - Táňa jedna se sice neúnavně snaží, ale stihne nejvýš tak nasbírat fauly nebo se do něčeho praštit. Táňa dvě (bohužel) netuší, co se od ní chce, zapomíná na obranu a jedinými jejími plusy byly doskoky v útoku, kam jde docela nebojácně. Jinak je její přínos minimální.

Snažili jsme se bránit a dokonce opět získali několik míčů (Klára, Eliška Z., Sára), ovšem co pak s nimi? Zvládáme sotva sledovat spoluhráčky, ale na sledování obránců už nám nezbývají síly a kapacita. Klára ukázala opět pár šikovných back-doorů, Majda jí - většinou - dokázala přihrát, ale jinak ... pořád se bojíme důrazně vletět do mezery pro faul nebo zakončení, váháme tak dlouho, až je celá možnost pryč. Pár hezkých střel představuje příjemný bonus, ale zatím to nemůže stačit. Neumíme vyzkoušet víc variant a hlavně je dohrát do konce - kolik přihrávek prováhala Majda z hand-off ? Máme zlozvyky - typicky Nela driblink před střelou, Eliška Bah zvedání míče nad hlavou, všechny "kopečkovité" přihrávky.....které nás zabíjejí.

Na čem je nutné pořád dělat, je obrana - buď jsme pasivní nebo se zase vrháme proti hráčkám ( Sára, Táňa - většinou faul) a zkoušíme vypichovat míče (Happy, Klára), což končí většinou promáchnutím. Nechceme omezovat aktivitu 1/1 v obraně, ale přece jen.. pokud hráčka nepomůže proti nájezdu, protože ".. přece ona to může hodit té mojí..!!" je to na pováženou. Druhým evergreenem je chytání kulatých předmětů ... buď si dáváme přednost nebo nám míč rozrazí ruce a odrazí se pryč. Zvlášť hezké je, když jedna vyrazí druhé míč do rukou soupeřek. Další variantou je "pozorování padajícího meteoritu" - kdy upřeně sledujeme vznášející se míč a doufáme (většinou marně) že se octne v našich rukách.

BASKET OSTRAVA - OSK 67:47

Šumberová 16 - 5/4, Jeřábková 10 - 2/2, Mikulová 7 - 2/1, Kořínková 2 - 2/0, Klonová 3 - 2/1, Píchová 2, Zahradníčková 2, Bahounková 2, Součková 2

BASKET OSTRAVA - OSK 65:48

Šumberová 13 - 4/1, Mikulová 10 -2/2, Klonová 7 - 4/3, Jeřábková 5 - 2/1, Bahounková 4, Kořínková 4 - 2/0, Zahradníčková 3 - 2/1, Šťastná 2 - 6/2, Píchová 0 - 1/0
PONĚKUD PŘÍLIŠ VELKÝ ROZDÍL (U12)

S Ostravou jsme nehráli od Ostrava Cupu, kdy jsme prohráli po vyrovnaném průběhu. Dnes už to bylo dost jiné, s výjimkou prvních čtyř minut druhého utkání bylo o vítězi rozhodnuto po celou dobu. Ostrava byla vyšší ( ne všechny ) vyspělejší (víc fyzicky než technicky, ale jako "otřískanější". Příliš se s hrou nemazaly, díky vyšším a fyzicky pokročilejším postavám doskočily míč a poslaly ho rozběhnutým hráčkám, které jsme často nedokázali sledovat ani pohledem.

Důvody nikoli porážky, ale zbytečně velkého rozdílu musíme hledat ve vlastní naivitě, dětskosti a nezkušenosti, navíc snoubící se s obvyklou neobratností (zejména v tom zatroleném chytání míče !!).

Výškové převaze soupeře jsme se snažili čelit agresivnější obranou, která pár míčů přece jen přinesla, i když jsme mohli být ještě lepší. Ale pokrok to určitě je. V útoku jsme ale zase byli jako malí - bojácní a nedůrazní - jen výjimečně jsme zkusili trochu pestrosti. Tradičně nejvíc zisků měla Eliška Zahradníčková, o ztráty jsme se tentokrát spravedlivě dělili. Pořád neumíme (teď myslím Nelu a Majdu) střídat způsoby zahájení útoku ( proběh, 1-1, hand-off, nájezd a vyhození, to vše vlevo a vpravo - a máme hned osm variant). Občas předržujeme míče buď při zahájení protiútoku ( typicky Nelča) nebo v pokusech 1-1 ( tady nejvíc Viki a Majda). Na střelu máme pořád dost času, i když pár dvojek bylo správných ( vlastně jen Nela, sem-tam Eliška Bahy). Nic jsme nevzdali, snažili jsme se a bojovali, ale centimetry ničím nenahradíš. A popravdě, ostravské hráčky to pod košem 1-1 umějí. Jen Starostková nám dala 29 a 25 bodů a pokud se nenaučíme spolupracovat i ve vymezeném prostoru, podobnou hráčku budeme bránit těžko a to i když Elišce Z. ( a ve druhých čtvrtkách Majdě a Elišce B ) těžko můžeme vyčítat pasivitu, jen snad dětskou naivitu. Až se naučíme střílet, snad už nás nevyvede z rovnováhy třímetrové odstoupení směrem ke koši. Zatím totální neobrana ostravské hráčky způsobila, že Majda se vytratila jako když se vypaří ČIKULI.

Co k dalším ? Klára se probudila až na závěr několika backdoory, Sára dokázala správně posunout míč dopředu a v obraně udělala kus práce. Pro některé byly zápasy přece jen moc těžké ... ono hrát na jeden/dva tréninky týdně je dřina.

SBŠ OSTRAVA - OSK 63:37

Klonová 11 - 2/1, Jeřábková 6 - 1/0, Zahradníčková 6 - 1/0, Bahounková 6 - 6/2, Mikulová 4 - 2/2, Součková 2, Šumberová 2,

SBŠ OSTRAVA - OSK 58:40

Šumberová 13 - 2/1, Jeřábková 9 - 4/3, Mikulová 5 - 6/3, Bahounková 4, Zahradníčková 2, Šťastná 2 - 2/0, Šimáčková 2 - 2/2, Klonová 2, Píchová 1 - 2/1, Petrželová 0 - 2/0,
REPRÍZY REPRÍZ (U13)

Česká televize pravidelně opakuje nejúspěšnější pořady, protože je radost se na ně dívat. I my opakujeme svá vystoupení a dokonce včetně jednotlivých scének, přestože to zdaleka takové hitovky nejsou. V podstatě není nutné psát nějaký zvláštní koment ke dvěma zápasům s Krnovem, všechno už bylo řečeno stokrát a obávám se, že to pořád nestačí. Snaha (nebo bojovnost, chcete-li) je krásná a důležitá věc a nedá se upřít ani našim děvčatům. Samotná snaha ale úspěchy nepřináší, k těm je nutná DOVEDNOST. A k uplatnění dovednosti je zase třeba PŘIPRAVENOST. Základy dovednosti se pak získávají UČENÍM a upevňování se děje OPAKOVÁNÍM. Připravenost se projevuje zřetelným SOUSTŘEDĚNÍM.

Na zápas jsme se sešli všechny, dokonce i s Eliškou (ta ovšem v civilu). Popovídali jsme si o tom všem co se stalo za dobu, kdy jsme se míjeli a neviděli a mohli jsme jít hrát. Dohodli jsme si jak na to a po sedmnácti vteřinách na to úspěšně zapomněli. To mi jako PŘIPRAVENOST úplně nepřijde. Nakonec ale Nela s Táňou ubojovaly první čtvrtinu na 11:6. Sestava druhé čtvrtiny ale předvedla poslední dobou bohužel obvyklý způsob hry - bez obrany, jen s jakýmsi "máváním" proti driblujícím hráčkám, neschopnost (nebo nepřipravenost) chytit míč, komplikované chození kolem horké kaše a podobně.

Přesun Nelči do druhé pětky první sestavě neuškodil, naopak se probudila ke svému "Happyvýkonu" právě Eliška a nejen její zásluhou (podpořila ji aktivitou i Domča a svoje si odehrála samozřejmě i Táňa) jsme vedli po třech čtvrtkách o 4. Naděje, které jsme vkládali do sice sedmičkové, přesto však jaksi "elitní" sestavy poslední čtvrtky, se ukázaly jako marné. Totální neurovnanost, naprostá absence jakékoli spolupráce, otrávenost a pasivita kombinovaná s ustrašeností a devítibodová prohra v tomto úseku byla na světě a s ní i porážka v prvním zápase.

OSK - LOKO KRNOV 42:47

Šťastná 8, Jeřábková 7 - 2/1, Šumberová 7 - 1/1, Kořínková 6, Zahradníčková 6, Klonová 3 - 2/1, Šimáčková 2, Píchová 2 - 4/2, Mikulová 1 - 2/1, Petrželová 0 - 2/0

Druhý zápas jsem původně chtěl nechat bez komentáře, ale nedá mi to. Byla to kopie zápasu v Krnově i domácího zápasu s Ostravou. Začátek 0:11, další dva úseky 0:18 a 0:12 - bez spolupráce, bez myšlenky, bez nápadu. Obvyklé Tánino vystoupení (v situaci, kdy nenajde vypínač a dovede se do stavu samozhroucení), u jiných pak série zbytečných kudrlinek v driblinku, které vedou jen ke ztrátám a vlastním košům. Chycení míče do obou rukou je vzácné jako výbuch sopky. Reagujeme na to, co se stalo před vteřinou a jdeme bránit hráčku, která už míč dávno nemá. Dokážeme odejít od hráčky s míčem, protože "není moje". Stojíme pod síťkou a čekáme, že nám míč spadne do rukou jako humanitární pomoc hladovějícím dětem v Africe z náklaďáku. Jediným pozitivem bylo zlepšení Majdy, která si vzpomněla až pozdě, že může taky hrát. Kdyby to udělala dřív, mohli jsme uhrát jedno vítězství - jak to udělat dřív, aby hrála, nevím a neví to ani ona sama. Krnov tak zaslouženě slaví dvě vítězství a my jsme s ním prohráli potřetí po sobě. Jestliže odvety mají být příležitostí podívat se, co se od posledního zápasu zlepšilo, pak toho na ukázání moc nemáme.

OSK - LOKO KRNOV 31:65

Mikulová 11 - 4/1, Píchová 6, Klonová 5 - 2/1, Zahradníčková 4, Šumberová 3 - 2/1, Šťastná 2 - 2/2
INDEX ODOLNOSTI = 0,03 (COŽ NENÍ MNOHO) (U13)

Jó, s Českým Těšínem se to hraje - všichni se radují, žádné překážky nestojí v cestě - paráda. Jenže pak přijde utkání, ve kterém je potřeba zatnout zuby a něco překousnout - i kdyby jen kritiku nebo komentář. A taky všichni soupeři jsou "starší" ( není to pravda), "větší" (to se nedá nic dělat) a vůbec. V takovém zápase je potřeba vzít na pomoc hlavu (vzpomenout si, co a hlavně proč jsme dělali na tréninku) a nohy - prostě se rozběhnout (zvlášť když soupeři jsou zjevně pomalejší a těžší). A právě tohle nám nešlo a nešlo. Jenže klíč k tomu, aby "nám to šlo", ten má každá v sobě, ten nemůžeme najít nikde jinde.

Už to tu bylo tolikrát napsáno: to, že někdo nedosáhne na vyšší hráčku, to nikdo nevyčítá, ale chytit míč do obou rukou snad můžeme i proti U15-tkám. To, že chycený míč nemáme bezhlavě zahodit doprostřed hřiště, o tom je řeč už od Šmoulinky. A přece to nestačí a Táňa nebo Klára odevzdají míč soupeřkám. Bylo jasné, že bez Majdy na rozehrávce to bude složité, ale že se útoky fakticky rozpadnou - to opravdu nebylo potřeba. Jediná Dominika se dokázala zpočátku správně pohnout - od 2.čtvrtiny už nebylo po organizaci útoku ani stopy a všechno se hrálo jen na náhodu. Číselný rozdíl sice není velký, herní propad ale obrovský. Jen ve třetí a čtvrté čtvrtině druhého zápasu, za hodně beznadějného skóre, se našla sedmičková pětka ( Nela, Viki, Domča, Elišky B. a Z. a místy Klára ) která se přece jen aspoň chvílemi zaktivizovala - třeba zrovna Eliška Bahounková si nechala říct a rozběhla se dopředu, kéž by to dokázala častěji a s větší rychlostí (a bez kličkování) i Nela.

Poznámka na závěr: po našem zápase hrály U15 ligové utkání s Prostějovem - sice se začalo později kvůli opoždění rozhodčích, ale kromě Majdy, která pomáhala u stolku, nezůstala na zápase ani jedna. Škoda, každá se mohla přesvědčit, k čemu je ten hand-off, kdy a kudy se dá vyběhnout do protiútoku, co znamená "najet a vyhodit" - pravda, většinou v podání prostějovských děvčat, ale stejně .. Jestli nepochopíme, že basketbal se můžeme učit i jen díváním (bez námahy), že si můžeme všimnout, jak a na co reagují trenéři a hráčky, že se můžeme zlepšit i když jsme jen diváci, pak se budeme těžko posouvat z místa.

OSK - SBŠ OSTRAVA 34:61

Jeřábková 6 - 4/2, Klonová 6 2/0, Kořínková 6, Bělohlávková 4, Bahounková 3 - 3/1, Šumberová 3 - 2/1, Zahradníčková 2, Součková 2, Píchová 2 - 1/0

OSK - SBŠ OSTRAVA 17:53

Bahounková 6, Šumberová 3 - 4/1, Zahradníčková 3 - 2/1, Petrželová 2, Jeřábková 2, Kořínková 1 - 2/1
PŘEDVÁNOČNÍ MERENDA (U12)

Vzhledem k podstatně rozdílné zkušenosti obou týmů byly zápasy U12 v nepříliš vlídném (jen tepelně) prostředí tělocvičny na ZŠ Stupkova jen rušnou částí tréninku. Zaběhali jsme si, zahřáli se jednak pohybem, jednak příjemnými pocity ze vstřelených košů - ať už jejich autorem byl kdokoli. Potěšilo právě velké množství nezištných přihrávek v závěru - jen proti lepším soupeřům to nemůžeme hrát tak vyumělkovaně. Tady se to ale hodilo a rychlé výměny míče před střelou nám zároveň procvičovaly prsty. Od stále ještě dětských projevů se už začínají vzdalovat některé hráčky, jejichž drajv je obdivuhodný (tradičně Nela, ale i Eliška Z. a Vikča). K obraně se toho moc říct nedá - možná jsme mohli stát ještě víc PŘED hráčkami ( Emča, Domča ), možná by šlo víc míčů prostě chytit ( Harry, Vanda).

Pětici chybějících hráček nahradily "šmoulinky" Nikča, Ariana a Lilly - a přesto že hlavně dvě posledně jmenované - a služebně nejmladší - nestačily asi ani pobrat všechno, co se tam dělo, neztratily se a Lilly si připsala hned dva premiérové koše v kategorii U12. Popřáli jsme Domče k narozeninám, zavzpomínali na příhody z cest, stačili jsme myslet i na nosorožce - jsou ohroženi :) - a snad jsme načerpali trochu milé předvánoční nálady.

OSK - ČESKÝ TĚŠÍN 152:8

Jeřábková 29 - 2/1, Klonová 28, Zahradníčková E. 21 - 2/1, Bahounková 14, Šťastná 14 - 2/2, Píchová 11 - 1/1, Šimáčková 10, Kargerová 8, Šumberová 7 - 2/1, Zahradníčková N. 4, Petrželová 4, Poučenská 2

OSK - ČESKÝ TĚŠÍN 144:8

Jeřábková 38, Klonová 30, Zahradníčková E. 16, Kargerová 14 - 2/0, Šimáčková 10 - 2/2, Šťastná 10, Petrželová 10 - 2/2, Píchová 4, Bahounková 4, Zahradníčková N. 4, Šumberová 2, Poučenská 2
TŘETÍ A ČTVRTÝ DÍL SERIÁLU (U13)

Spolu s týmem U11 jsme odjeli do Zlína, abychom prožili čtyřdílný seriál zápasů s místními žlutými týmy. První dva díly byly jakýmsi úvodem (blíže na stránce U11, tady díky za podporu těm kdo aspoň zatleskali při nějaké hezké akci) a zatímco třetí díl měl jiskru, náboj a šťávu, ten poslední už byl jen nastavovanou kaší a pochováváním basy. Řečeno konkrétně a převedeno do basketbalové mluvy - náš první zápas byl přehlídkou aktivity, zisků, dobrých protiútoků a občas i vtipných zakončení, druhý už byl jen popojížděním s podkluzujícími koly, bez aktivity v obraně, plný jakési pasivity, bez pohybu a tím i zbytečně "napínavý". Zatímco v prvním utkání byl stav vyrovnaný jen do 6:6 a pak jsme domácí přejeli právě tím běháním, rychlými koši, odvážnými akcemi a rozhodli vlastně už v 1. čtvrtině, ve druhém zápase jsme začali až za stavu 0:7, čímž jsme dali děvčatům ze Zlína "naději" a zároveň šanci rozhodčímu, aby občas stiskl palec pro domácí. Ovšem to je jen a jen naše chyba, rozhodčí body nedává a my jsme jich jen za první čtvrtku dostali skoro tolik, co za celý první zápas.

V prvním zápase to "šlo" všem, trochu se motala jen Emma a taky na Vandě a Sáře už bylo znát, že hrají třetí utkání, ve druhém utkání upadly obě rozehrávačky / především v obraně, padlo přes ně velké množtsví bodů / a pokud došlo na bojovnost, musely přijít ke slovu osvědčené typy - Táňa, Eliška Z., Eliška B. a taky Emča, která doskočila a získala pro nás zpět velké množství míčů. Naopak "křehčí" hráčky už už potřebovaly uložit do bedny vyložené skelnou vatou a opatřené nápisem NEKLOPIT. Jen třetí čtvrtina byla určitou reprízou prvního zápasu, především díky tlaku v obraně. Ale těšme se z toho, co jsme v prvním zápase předvedli a buďme rádi za to, že jsme /někteří / našli síly i pro druhé utkání.

SKB ZLÍN - OSK 27:61

Jeřábková 16, Píchová 9 - 4/1, Šumberová 8, Bahounková 8 - 2/2, Šťastná 6, Kořínková 4, Zahradníčková 4 - 2/0, Mikulová 4 - 2/0, Šimáčková 2

SKB ZLÍN - OSK 50:54

Kořínková 16 - 3/0, Zahradníčková 9 - 2/1, Šťastná 8 - 6/2, Jeřábková 5 - 2/1, Šimáčková 4, Kargerová 4, Šumberová 4, Mikulová 2 - 2/0, Píchová 2
V LEHCE (OBČAS AŽ MOC) UVOLNĚNÉM RYTMU (U13)

Premiéra ve Sportcentru ve Vésce byla hodně uvolněná - soupeřky byly z kategorie začátečnic, i když občas nás rychlá dvanáctka dokázala zaskočit. Když si odmyslíme pár nepozorností v obraně, pár zahozených míčů z autu ( to jako vážně ?) a snad i pár nedaných dvojtaktů, tak to bylo docela příjemné odpoledne. Všichni si zaběhali, vstřelili nějaký ten koš a - i když tohle zrovna není cílem - "užili si to".

Občas to bylo v obraně horší - přece jen přes dvacet bodů bychom dostat nemuseli, ale zase jsme předvedli pár hezkých protiútoků i s nezištným zakončením. Postupem doby koncentrace poněkud slábla, hlavně ve prospěch výměny zážitků s Vikčou, kterou snad zas brzy uvidíme.

OSK - JAVORNÍK 139:27

Klonová 39 - 6/5, Jeřábková 21 - 4/3, Mikulová 18 - 6/2, Šťastná 14 - 2/0, Kořínková 11 -1/1, Kargerová 8, Píchová 6 - 1/0, Součková 6 - 2/0, Bahounková 4 - 6/2, Zahradníčková 4, Jančová 4, Petrželová 2

OSK - JAVORNÍK 125:18

Mikulová 28, Klonová 28 - 2/2, Jeřábková 27 - 2/1, Kořínková 9 - 8/1, Kargerová 6 - 2/0, Šťastná 6 - 2/0, Petrželová 4, Zahradníčková 4, Bahounková 3 - 4/1, Šimáčková 2, Součková 2, Píchová 2, Jančová 2 - 2/0
POZOR U DRUHÉ KOLEJE! PRÁVĚ PŘIJÍŽDÍ EXPRES Z HOLICE ! (U12)

Do Valašského Meziříčí jsme přijeli složit něco jako reparát za minulý týden - ano v mladší, tedy "naší" kategorii. Několik změn v sestavě - kromě chybějících 06-tek nebyla poprvé ani Vikča (škoda), chyběla Emča a Majda2, naopak přidaly se Harry, Happy a Sára. Zase jsme mírně sestavy obměnili, ovšem v první pětce nebylo snadné najít někoho, kdo obejde nebo se pokusí obejít svou hráčku - a pak buď zakončí nebo přihraje. Ještě tak začátek ušel - do stavu 10:2 pro nás, nevím, proč jsme ale museli prohrát následující úsek 4:10. Druhá pětka byla podstatně živější (Klára, Majda, Eliška Z.) a rozdíl ve hře, a tím i ve skóre byl obrovský. Následných šest čtvrtin už celkem obstálo, párkrát se ukázalo, že se dokážeme navzájem vidět ( a párkrát zase, že vidíme jen dopředu), na kluzké podlaze jsme sice padali jako pozdní ovoce, ale když jsme se rozběhli, bylo to k něčemu.

Když už jsme u toho "rozběhnutí" , tak Adéla potvrdila moje slova o tom, co chybělo minulý týden, totiž rychlý a okamžitý start do protiútoku. Tohle zvládal "expres z Holice" na jedničku a tohle byla činnost a zápas pro ni. Proč stejnou věc nemůže udělat kdokoli jiný (třeba Dominika, ale nejen ona), to mi opravdu nejde do hlavy.

Dokud se tedy běhalo a hrálo rychle (byť někdy s chybou), dalo se na nás dívat. Jakmile jsme zpomalili a začali dumat a zkoumat a váhat, hrozilo, že se obraz vrátí k minulému týdnu. Za pár hezkých střel zaslouží pochvalu Nela, Majda bůhvíproč hrála jen v prvním zápase, pak po jednom-dvou neúspěších své akce P-L zmizela zbytečně ze scény.

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - OSK 23:96

Mikulová 18, Šumberová 14, Kargerová 12 - 4/2, Jeřábková 11 - 2/1, Petrželová 10, Bahounková 8 - 4/0, Zahradníčková 6 - 2/0, Součková 5 - 3/1, Píchová 4, Bělohlávková 2, Šťastná 2 - 2/0,

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - OSK 17:77

Jeřábková 14 - 2/0, Kargerová 12, Šumberová 12, Bahounková 8, Šťastná 8, Zahradníčková 6, Mikulová 5 - 4/1, Součková 4 - 2/0, Bělohlávková 4 - 2/0, Petrželová 2, Píchová 2 - 2/0


ČISTÁ, DVOJITĚ DESTILOVANÁ ..... OSTUDA (U13)

Jen se sebezapřením se dá to, co jsme předvedli ve Valašském Meziříčí, nazvat "výkonem". Byla to čirá ostuda a pokud první zápas byl hodně problematický a nemotorný, pak druhý byl už vysloveně trapnou záležitostí z naší strany. Prosím, abychom co nejdříve opustili neustálé poukazování na to, že "se snažíme". V zápise o utkání ani na výsledkové tabuli není žádná rubrika "snažili se" a ve výsledku se projeví jen umíš-neumíš. Dnes ale nešlo o to co umíme ( toho snad umíme víc, než kolik jsme ukázali, aspoň doufám, jinak by to totiž nemělo žádný smysl - to naše "snažení"), ale o to, co dokážeme provést, lépe řečeno, na co jsme schopni se soustředit a o co se pokusit. V té schopnosti soustředit se, poučit se z vlastních chyb a ne ve výmluvách se totiž rodí úroveň sportovce, v tomto případě hráčky basketbalu. Nejde vůbec o to, že nemůžeme udělat chybu, že musíme dát do koše všechny míče, které nám přijdou pod ruku. Ale dělat soustavně stejné chyby a stejné kiksy, to zavání zabedněností a to opravdu není pro tak náročný sport, jakým basketbal je, dobrý předpoklad. Jediná, která začala špatně a dokázala se zmobilizovat, byla Emma, ostatní se propadaly více nebo méně do bahna jako v rašeliništi. Svou úroveň si podržela Vikča a sem-tam záblesk - asi jako když dochází baterka - byl vidět od Táni.

Buďme konkrétní: pokud některým trvá pět let, než chytí míč oběma rukama, aniž by spadly (a to se dá říct skoro o všech s výjimkou Elišky Zahradníčkové), tak je něco špatně. Pokud někomu trvá rok a půl, než se naučí stát správně v obraně a další rok a půl potřebuje, aby pochopil, že obrana typu "klíště" není ta správná, když hráčka nemá míč, pak je to prostě dlouho. Pokud trénujeme rok střelbu donáškou jednou rukou a někteří sveřepě budou odmršťovat míče při střelbě od sebe tak, že přehodí koš, je to problém. Přitom tohle jsou věci, které se nedají nakoučovat nebo jak chcete poradit hráčce, aby chytila prostý letící míč nebo aby dala koš, když jde sama ? Hráčce se dá ovšem poradit, aby se otočila v obraně tak, aby viděla míč (a mohla ho chytit), dokonce se na to téma dá udělat i celý jeden trénink (čtvrtek), ale točit se místo ní trenér opravdu nemůže.

Bude dobře si to vyzkoušet ve hře... ale jak když nás na tréninku je před zápasem osm? A tak Majda, Eliška Bahounková, Klára poznávaly, jak rychle "odejde" technika, když člověk nedrží míč ... tak jsme se všichni divili, jak se vytratil postupný útok (no bodejť ne, když některé netuší nic o nějakém rozestavení a pořadí pohybů). Ale i u těch, které na tréninky chodí, je nutné, aby tam byly i hlavou a vnímaly a chápaly a napodobovaly a "snažily se" - dělat všechno správně. Pokud ale chytáme míč v útoku stále jako hrnec za uši ( Táňa, Domča ) pak ten koš dáme těžko, lépe řečeno, dáme ho ve školní tělocvičně s "lapači" místo košů, ale na plastové desky už ne. Co myslíte, jak dlouho to ještě bude trvat, než se naučíme chytit míč? a co myslíte, že budou mezitím trénovat a učit se ty lepší? Máme jim říct, ať počkají? Co myslíte, jak dlouho bude trvat, než si uvědomíme, že nebráníme hráčku, ale její míč (a že tedy pokud dribluje, musíme mít hlavu a tělo u jejího míče, ne u jejího těla)? - největší průšvihy v tomto předvedly Táňa a Eliška Zahradníčková. Naproti tomu jiné se do podobných soubojů ani nedostaly, protože zhusta netušily, kde jejich hráčka (s míčem !!) právě je - Klára, Nela, Vanda. Naše snaha o spolupráci v obraně vyvanula po zhruba poločase jako levný parfém - občas se pokoušela hlavně Domča něco provést, za ní ale probíhalo "stopování" a "hypnotizování" hráček místo sledování, co se s míčem děje (Eliška Z., Vanda, Maruška, Eliška B.)

Směrem dopředu jasně chyběla Adéla (Harry) a opravdu mě mrzí, že jsem ji nenominoval, protože aspoň vyrazí do protiútoku na rozdíl od těch, které na půlce přemítaly jestli už nebo ne jako kdyby si měly hodit korunou. Nezřídka se tak stávalo, že driblující hráčka předběhla své stojící spoluhráčky, kterým chyběla už jen mávátka, aby radostně zdravily (místo aby vysprintovaly dopředu). Pár hezkých "dvojek" (Majda, Viki) a útočných doskočení (Emma, Nela) nemohlo zakrýt celkově katastrofální dojem. Opravdu si myslíme, že tímhle způsobem můžeme hrát proti lepším (ani nechci napsat "nejlepším") ?

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - OSK 26:62

Klonová 11 - 2/1, Šumberová 10, Mikulová 8 - 2/0, Kořínková 8 - 2/0, Jeřábková 8, Bělohlávková M. 4 - 2/2, Šimáčková 4, Píchová 3 - 2/1, Bahounková 2, Petrželová 2, Zahradníčková 2 - 4/2, Bělohlávková T. - 0,

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - OSK 36:50 (!!!)

Mikulová 10 - 4/2, Klonová 8, Kořínková 7 - 2/1, Jeřábková 7 - 2/1, Šumberová 4 - 1/0, Zahradníčková 4 - 2/0, Šimáčková 4, Bělohlávková T. 4, Píchová 2, Petrželová 0, Bělohlávková M. 0


NEČEKANĚ DOBRÉ (U12)

Nečekaně náročný basketbal čekal na U12 ve dvou zápasech proti Bruntálu. Hosté přijeli i s třemi 2006 (nevím proč vlastně nehrají U13, když mají třikrát tolik šestek co my), a s výjimkou týkající se střídání (??). My jsme to neřešili a přes to, že chyběly Eliška, Klára a Sára, jsme oba zápasy nakonec zvládli. Velkým přínosem byla Vikča, kterou jsme radostně uvítali a s ní se na hřiště také vrátil BASKETBAL. Ne snad, že by jiné hráčky nehrály dobře, Majda dominovala proti pomalejším obránkyním, Nela až na nečekané výpadky zorného pole ( kdy nevidí do kříže v protiútoku) a občasé zamotaniny hrála velice dobře, Eliška Zahradníčková byla spolehlivá opora druhé pětky a - dokud mohla - byla aktivní i Domča. Happy si osvojila zákeřnou taktiku, kdy ukolébala svou obránkyní svými pomalými pohyby až ke spánku, aby pak prudce vystartovala pravou rukou do nájezdu - a bylo to účinné. Jen ta obrana !! Vanda a Ema bojovaly, jak to šlo, občas se jim povedla hezká věc ( Emče například asi 3-4 backdoory, ovšem procento úspěšnosti, měřeno vstřelenými koši, je nízké). Harry a Majda 2 občas ztrácely kontakt se hrou soupeřek a Maruška - stručně se dá hodnotit frází: "ano, ale ..." Snaží se a bojuje, ovšem stále jí chybí tréninky, herní praxe ( teprve 8.zápas - ostatní 25) a tím i jistota a schopnost předvídání.

Hosté nás v úvodu zaskočili rychlou hrou, takže první pětka svých osm minut prohrála a teprve Majda skvělými individuálními akcemi obrátila skóre v náš prospěch. Třetí čtvrtka už byla přece jen koncentrovanější, škoda, že jsme nedokázali dvacetibodové vedení navýšit. Nádherně se ukázalo, jakou obrovskou výhodu představuje schopnost najet ( většinou po změně směru) a také vystřelit, pokud je obrana odstoupená. Jak Majda, tak Viki přiváděly přesně těmito dvěma činnostmi svoje obránce do bezradnosti. Kéž by bylo víc takových obojživelných hráček! Za obranu tentokrát velkou pochvalu nezasloužíme, (jen se podívejme na skóre). Snahy o spolupráci v obraně troskotaly na nepředvídavosti a neodvaze a nepřehledu na hřišti. Ve druhém zápase jsme se víc soustředili na silnější ruce soupeřek, což jejich hru v útoku značně komplikovalo. A také jsme ( až na Domču) vydrželi fyzicky i když jsme hráli celé osmiminutové úseky.

OSK - BRUNTÁL 79:62

Mikulová 20 - 7/4, Klonová 17 - 8/5, Píchová 9 - 2/1, Šťastná 8, Zahradníčková 8, Petrželová 6, Jeřábková 5 - 1/1, Kargerová 4, Šimáčková 2, Bělohlávková 0 - 2/0, Jančová 0

OSK - BRUNTÁL 71:44

Mikulová 18 - 4/2, Jeřábková 18 - 8/6, Klonová 17 - 1/1, Zahradníčková 4, Kargerová 4 -2/2, Šimáčková 4, Jančová 2, Petrželová 2, Šťastná 2, Bělohlávková, Píchová 0


KDYŽ SOUPEŘ NEBRÁNÍ A MY NEÚTOČÍME (U13)

vzniká hra, kterou můžeme označit za vzdušný basketbal. My zdvořile driblujeme a přihráváme si kolem postavené obrany, která se za námi otáčí jako slunečnince za sluncem. Tak to vypadalo hlavně v první čtvrtině druhého zápasu, ale nejen tehdy. Po prvním proběhnutí následovalo druhé a třetí a nebylo nikoho, kdo by vzal na sebe roli průbojníku obranou. Ještě v úvodu to byla Klára, v průběhu se pokoušela Majda i Nela, ale s malým úspěchem. Cesta k vítězství vedla tedy přes obranu a protiútok. Tam to bylo o něco lepší, i když občas nás brzdily nadbytečné driblínky před přihrávkou (Nela, Majda).

V prvním utkání to "rozsvítila" Happy, aktivně hrála i Emča a Vanda (jen ta střelba - jak dlouho ještě ?!?). Stejně tak aktivně hrála Sára - tam bojujeme s prostým chytáním míče. A ve druhém utkání byla jasnou jedničkou Vikča - nahradit její body by bylo krajně obtížné, ne-li nemožné. Dokázala dobře vystřelit i zakončit protiútok. Táňa se jako obyčejně "realizovala" hlavně v obraně, kde její odolnost je těkžo překonatelná, ovšem s míčem to už tak slavné není ( ten malý počet tréninků je prostě znát). Eliška B. byla tentokrát na hranici viditelnosti a ani Eliška Z. neodehrála nijak slavně. už jsme ji viděli hrát mnohem lépe a užitečněji. Na Harryho a Majdu byly zápasy opět příliš těžké.

Soupeřky měly první pětku slabší, druhou lepší, my jsme v prvním zápase tohoto nepoměru dobře využili, ve druhém utkání, kdy jsme chtěli posílit právě druhou sestavu Táňou výměnou za Elišku, hrála první sestava právě ten vzdušný a neviditelný basketbal, čehož výsledkem byla prohraná první čtvrtka 4:9 !!

OSK - LIPNÍK 63:30

Šumberová 15 - 4/1, Klonová 12 - 4/2, Šťastná 8, Kořínková 8, Jeřábková 4, Mikulová 4 - 2/2, Šimáčková 4 - 1/0, Bahounková 4, Petrželová 2, Zahradníčková 2

OSK - LIPNÍK 65:40

Klonová 24 - 11/4, Mikulová 9 - 2/1, Šumberová 8 - 1/0, Kořínková 6, Petrželová 5 - 8/3, Zahradníčková 5 - 2/1, Jeřábková 4, Součková 2 - 2/0, Šimáčková 2, Kargerová 0 - 2/0


PŘIHRÁVKA POTĚŠÍ (nejen) PUBLIKUM (U12)

Oba zápasy jsme udrželi koncentraci v obraně i v útoku a co se líbilo nejvíc, byly závěrečné "asist" přihrávky v situacích 2-1 u koše ( Eliška B., Nela, Harry, Majda). Jinak na zápasech nebylo až tak co hodnotit, snad jen ještě to, že v obraně si musíme uvědomit, kdy bráníme lepšího a zkušenějšího soupeře (a pohlídat si backdoor a podobné pohyby) a kdy bráníme soupeře, který tolik dovedností nemá (a pak můžeme a máme bránit před hráčkou, abychom přihrávky, které na ni směřují, prostě obyčejně chytli). Dobře hrály prostě všechny, kombinovali jsme a byl to hezký pohled.

OSK - BASKET OVA 163:4

Klonová 37 - 4/3, Jeřábková 26, Mikulová 24 - 3/2, Bahounková 20, Šumberová 15 - 2/1, Zahradníčková 8 - 2/0, Šimáčková 8, Petrželová 7 . 2/1, Kargerová 6, Součková 6, Šťastná 4, Jančová 2

OSK - BASKET OVA 153:0

Klonová 31 - 2/1, Jeřábková 22, Mikulová 16, Kargerová 15 - 4/1, Petrželová 14, Šumberová 12, Bahounková 10 - 1/0, Součková 10, Zahradníčková 10 - 2/2, Šťastná 8, Šimáčková 4,


VYBOJOVANÉ TŘI BODY (U13)

V Havířově to není nikdy jednoduché a nebylo to ani dnes - my bez jediné U13 a soupeřky, které si ( některé) musely dát pozor, aby si při vstupu do tělocvičny nenarazily hlavu. Po týdnu, ve kterém se nám příliš na tréninku nedařilo, jsme obraz hry přece jen trochu vylepšili. Oba zápasy skrývaly v sobě několik překvapení: nejvíc překvapení jsme byli, když se soupeřky, u kterých jsme byli nalepení, náhle ( a bez varování :) ) rozběhly ke koši. Často nezbylo než jen pozorovat čísla na dresech jejich zad. Naopak nebylo překvapení, že že pod košem jsme zase chytali do dlaní vzduch místo míče. Nicméně bojovali jsme pořád i když soupeřky se prosazovaly pomocí nacvičených signálů ( kašleme na to :) ), snažili jsme se o kombinace a pořád to šlo. První zápas jsme sice dotáhli až do vedení, ale v závěru nám vítězství uniklo. Závěrečným překvapením bylo, že jsme vydrželi se silami celé dva zápasy a naopak jsme soupeřky uběhali a předčili. K Majdě se nejvíc aktivitou přidávala Eliška B a Domča, svou pětku dobře vedla Nela, která ve druhém zápase konečně dokázala obejít účinně jednu obránkyni.

HAVÍŘOV - OSK 57:50

Mikulová 19 - 5/3, Zahradníčková 8, Bahounková 7 - 4/3, Klonová 5 - 2/1, Jeřábková 4, Šimáčková 4, Šumberová 2, Petrželová 1 - 2/1,

Těch překvapených v obraně bylo až moc, takže jsme si podráželi stoličku sami, na druhou stranu jsme hráli kolektivněji a basketbalověji.

HAVÍŘOV - OSK 37:53

Mikulová 16, Zahradníčková 10, Jeřábková 7 - 2/1, Bahounková 4, Píchová 4, Petrželová 4, Klonová 4, Šťastná 2, Šumberová 2,

Druhý zápas už byl víc "Majda proti zbytku světa" - i když dobře bojovaly a zapojovaly se Nela, Eliška B., Domča, Eliška Z., Emča i Vanda. Škoda několika zbytečných vystrašení Vikči. Kláře opět neseděl míč a desky při její střelbě kanadským stylem nahození to ani jinak být nemohlo. Škoda, že svou chytrost neprodává v obraně větší předvídavostí.


DEFENSE WINS nejen CHAMPIONSHIP (U12)

Další zápasy proti Krnovu :), takže můžeme srovnávat s výsledky minulých zápasů ( třeba v Ostravě). S plným respektem vůči soupeři, který přivezl opět několik šikovných hráček - namátkou "známé firmy" číslo 4, 9, 12, 21 - si musíme říct jedno: pokud nebudeme důsledně a soustředěně bránit, budeme mít s každým lepším soupeřem velké potíže. Podceňovat soupeřky ve stylu "jen si vystřel, stejně nedáš" se nevyplácí a přesvědčily se o tom několikrát i Eliška B nebo Majda. Řada obdržených košů hlavně v prvním zápase jde na vrub nepozornosti (zahledění "někam" - Eliška Z., Harry nebo tradiční nechycení míče). Tentokrát jsme od zdvojování upustili, o to důležitější byla obrana bez míče, která dávala šance na prosté chycení přihrávky a laciný koš. Jen sem-tam se tohle podařilo Elišce Bahounkové, pak i Majdě nebo Kláře. V útoku to ještě šlo - pár šikovných protiútoků bylo fajn, dokonce některé i s "trailerem" ( to nevadí, že zatím nevíme kdo to je :) ).

OSK - KRNOV 88:26

Mikulová 15 - 2/1, Jeřábková 12, Zahradníčková 12 - 1/0, Bahounková 10 - 4/4, Šumberová 10 - 2/2, Klonová 8, Šimáčková 6, Součková 4, Petrželová 4 - 2/0, Bělohlávková 3 - 2/1, Píchová 2, Kargerová 2, Jančová 0

Dvacet šest obdržených bodů je opravdu moc, zejména první pětka ( třetí čtvrtina 24:12 !!). Potěšily slušné trestné hody a také řada bodů z "dvojek" - Nela, Viki, Majda.

OSK - KRNOV 64:20

Bahounková 12, Zahradníčková 12 - 2/2, Klonová 10 - 2/2, Jeřábková 8, Petrželová 6, Šimáčková 4, Mikulová 4, Šumberová 3 - 2/1, Bělohlávková 2, Jančová 2, Píchová 1 - 4/1, Kargerová 0

Zprvu to ještě s obranou šlo, zato se o poznání zhoršila úspěšnost střelby a to i včetně tech nejjednodušších situací / Majda, Klára, Eliška Z. /. Snad jedině Eliška Bahounková si udržela svůj standard. Za oba zápasy pak zasluhuje uznání Maruška za bojovnost a houževnatost v obraně - její výkony se začínají blížit těm z Easter Cupu v dubnu.


TO NEVADÍ, ŽE JSME TRAPNÍ ? (U13)

Samozřejmě ne všechny a pořád, ale zato některé vytrvale. A opravdu to nevadí, takže můžeme odcházet se "zpěvem a smíchem" po prohraném zápase ? Proti Basketu Ostrava jsme vypadali jako mirně pokročilá přípravka především v základních věcech: pohyb ( bráním se říkat "běh" ), zastavení a změna směru, chytání míče (!!!) - jak dlouho ještě budeme vypadat jako že nás obtěžují moli ? Tím je pak dané všechno - kdo se neumí pohybovat, kdo nechytne míč, těžko může nějak hrát. A opravdu se v pondělí na tréninku budeme zase smát, když nám propadne míč rukama a my spadneme na zem jako děti v mateřské školce ? A opět budeme dílem přetížení, dílem "někde pryč" ?

OSK - BASKET OVA 36:53

Mikulová 10 - 5/0, Bahounková 7 - 2/1, Jeřábková 5 - 2/1, Kargerová 4, Šumberová 4, Zahradníčková 2, Petrželová 2 - 2/0, Šimáčková 2, Píchová 0 - 2/0, Klonová, Jančová, Součková - všechny 0

Bohužel jsme měli v každé pětce jen jednu hráčku a to ještě Nela hledala způsob hry, který našla až ve 2.zápase. Jediná Majda dokázala obejít jednu protihráčku - škoda že ne častěji. Občas se odvážila něčeho i Klára, ovšem s mizerným zakončením. Ostatní se dělily na dvě skupiny - ty co "něco zkusily", ale protože neumíme dobře driblovat, tak nám to nevyjde ( Vanda, Emma ) a ty co neudělaly ani to ( Viki, Dominika). Zvláštní skupinu pak tvořily hráčky jako Eliška Bahounková, která měla nejvíc asistencí ( bohužel byla užitečná jen pro oranžové ). Obrana se omezovala na šermířské výpady proti míči ( Vanda, Viki, Dominika ) bez nejmenší šance na úspěch. Zcela průměrní hosté pak těžili hlavně z našich přihrávek, které stačilo chytit a dojít si pro laciný koš. Ani Vanda, natož Eliška B. nebyly schopny vnímat obránce a prostě jen házely míče "někam".

OSK - BASKET OVA 45:58

Mikulová 13 - 3/1, Šumberová 9 - 2/1, Zahradníčková 6, Jeřábková 3 - 4/1, Petrželová 3 - 8/3, Jančová 2, Šimáčková 2, Klonová 2 - 2/0, Píchová, Kargerová, Součková - všechny 0

Po strašném začátku 0:5 jsme se zdánlivě trochu vzpamatovali a hlavně druhá čtvrtka byla aspoň trochu na podívání. Ve třetí čtvrtině jsme vedení ztratili - jediná kdo hrála byla Nela, zatímco Viki a Klára si úspěšně hrály na neviditelné, ale ještě po dvou minutách poslední čtvrtiny jsme vedli 43:39. Pak se ale "výletní" skupina rozložila definitivně na atomy, Majda pod dojmem dvou neproměněných nájezdů rezignovala a místo ní už nebyl nikdo, kdo by aspoň trochu hrál. Vanda sice na sebe vybojovala sem tam nějaký faul, ale jinak jsme působili trapně. Zjistili jsme, že nám chybí právě ty uvedené základy, mimo jiné pohyb pozpátku (zcela neznámá věc), že nechytíme míč ani když nás praští do ruky ( Sára, Dominika) a vůbec, že už se těšíme až budeme pryč. Malou pochvalu zaslouží Harry ( vyběhnutí do protiútoku) a Eliška Zah. ( jako jediná chytne totiž míč a nespadne s ním ). Mnohé si budou muset ujasnit pojmy, protože "ale já se snažím " rozhodně neodpovídá stání za útokem nebo nekonečným náznakům "něčeho". A větu " mně to dnes nejde" může říct snad někdo, kdo se pustí do nájezdů a míče mu smolně vypadnou z obroučky, ale rozhodně ne někdo, o kom marně přemýšlíte, jestli měl vůbec míč.


ÚVOD U12 - FRÝDEK-MÍSTEK

Na úvod soutěže U12 jsme hráli ve Frýdku-Místku proti běhavému a aktivnímu, i když málo zkušenému týmu domácích. Byly z toho dvě vítězství z kategorie povinných, ovšem ... neztrácejme ze zřetele to, co nám občas dělalo potíže - především obranu.

FRÝDEK-MÍSTEK - OSK 10:80

Jeřábková 18 - 6/2, Klonová 14, Bahounková 13 - 2/1, Mikulová 8 - 2/0, Petrželová 7 - 2/1, Zahradníčková 6, Píchová 5 - 2/1, Šimáčková 4, Bělohlávková 3 - 2/1, Součková 2

První pětka vypadala sestavou hůře než druhá, ale obraz hry byl přesně opačný - Nela dobře vedla své spoluhráčky a také sama zakončovala - přece jen proti U13 se hrál opravdu dětský zápas. Výkon druhé pětky se spravil až v poslední čtvrtině, kdy se srovnala Majda. Dominice také trvalo, než zjistila, že už je ze školy v přírodě doma a začala hrát ( kdy také jindy ?) Postupný útok jsme příliš neprocvičili a občas tak zbytečně kroužili kolem obrany domácích.

FRÝDEK-MÍSTEK - OSK 14:77

Mikulová 14 - 4/2, Bahounková 13 - 7/3, Píchová 12 - 3/2, Zahradníčková 10, Jeřábková 9 - 2/1, Petrželová 7 - 4/1, Klonová 5 - 2/1, Kargerová 4, Jančová 2, Šimáčková 1 - 2/1,

Až na lehce trapný úsek 0:6 (druhá čtvrtina, v hlavních rolích Majda, Eliška Z. a Viki) jsme utkání kontrolovali a zahrály si tak všechny. Domácí trochu zaktivnili obranu, ovšem právě tehdy byl čas pro kombinace typu "backdoor" (málo zkušené obránkyně k tomu přímo vybízely). Škoda, že jsme těchhle spoluprací neuměli předvést víc (občas Nela+Eliška B., občas Majda+Eliška Z.) Víc tvořivosti bychom čekali od Emmy a Viki.


JE VÍKEND, HRAJEME S KRNOVEM (U13)

Utkání číslo 10 a 11 ( pro Vandu a Sáru už číslo 13 a 14) během sedmnácti dnů, z toho čtvrtý, případně pátý zápas proti Krnovu. Poprvé v mistrovském utkání na velké koše, podle severomoravských pravidel, tzn. bez omezení střídání a my máme jedno vítězství a jednu porážku. Jako by se zopakovalo loňské září a naše zápasy na KP Brno, ale nebylo to stejné, tam jsme ve druhém utkání ztratili odvahu a vůli, tady spíš došly fyzické síly a po několika neúspěšných akcích jsme propadli malomyslnosti, zvlášť, když máme nasbíráno spoustu zranění a absencí. Výsledek nevadí, naopak, hodně nám i druhý zápas ukázal. Protože byl každý jiný, věnuju jim samostatné odstavce:

ZASLOUŽENÉ VÍTĚZSTVÍ ZA AKTIVITU

KRNOV - OSK 26:41

Klonová 10 - 2/0, Bahounková 9 - 2/1, Kořínková 8 - 6/0, Mikulová 8, Jeřábková 4, Petrželová 2

Pokračovali jsme v aktivním výkonu z předchozích dvou turnajů a to i přesto, kolik hráček proti zápasu v Olomouci na Čajka Cupu chybělo ( Aneta, Šoumen, Eliška Z., Happy) - ale musíme taky přiznat, že domácím se střelba vysloveně nevedla a hlavně v první polovině zahodili spoustu bodů. První čtvrtku jsme vyhráli 9:2 i za pomoci aktivní obrany, která nás stála strašně sil, ale vyplácela se. Nechtěli jsme připustit nějaký pochodový basketbal, kde bychom trpěli na menší výšku pod košem. Objevilo se až nečekaně "dvojkových" pokusů - některé trochu dobrodružné, jiné naopak ve správný čas, na úspěšnosti zatím tolik nezáleží, spíš se soustředíme na to kdy a jak vystřelit a ty koše přijdou později. Občasná stažená obrana soupeřek ale ke střelbě vybízela, tak proč ji nezkusit ( Majda, Viki, občas i Nela). Naopak nám nešly trestné hody - a na nich bychom pomalu měli dělat, protože to někdy bývá jediná záchrana.

Jen šest hráček skórovalo a to se pak ukázalo klíčové ve druhém zápase, kdy některé vypadly z těch či oněch důvodů a už jsme další, které by ohrozily koš, neměli. Nicméně třeba Emma vybojovala spoustu míčů a dokonce i Domča měla úspěšnost chytání vysokou, byť do zakončení se ještě nepouští. V obraně jsme chtěli být aktivní, ale dost často už přesuny hlavně na domácí polovině vedly ke zmatkům - to napravíme. V každém případě jsme zanechali velmi dobrý dojem, i když bylo jasné, že s ubývajícími silami to bude ve druhém zápase těžší.

BITVA U ASPERN

KRNOV - OSK 56:20

Klonová 6, Jeřábková 6 - 2/0, Bahounková 4, Mikulová 2, Součková 2

Napoleon moc bitev neprohrál, toto je jedna z nich. Úplně nevím, jak probíhala, ale možná to taky bylo vyrovnané až pak se najednou všechno otočilo v jeho neprospěch. Tak nebo tak, my jsme začali nepřesně a jen za první čtvrtinu jsme zahodili tak deset dvojtaktů (ano, některé těžké a s obranou).

Často nemáme správný úhel střelby, často za to může naše vlastní tvrdohlavost (Viki), často jsme prostě nezkoordinovaní (Táňa). Soupeřky když viděly, že se bojové štěstí obrací, zvedly zástavu a první čtvrtku vyhrály zatím jen 6:2. Bohužel pro nás se ve druhé čtvrtině už jen kupila únava a od stavu 8:6 se plošné spoje paměti v mozku rozlepily, pohyb v útoku se stal nahodilý, ztráceli jsme míče a dávaly soupeřkám šance na jeden protiútok za druhým. Krnovské holky ukázaly, že dovedou běhat a zaběhaly si opravdu s chutí.

Na druhou stranu ( na rozdíl od loňského Brna) srdce ještě pořád chtělo hrát ( Viki, Vanda), nevzdávala to Majda, vytrvale hrála Nelča a i Eliška Bahounková se probudila z mrákot - ale samozřejmě při absenci Táni a vyčerpání sil už to nešlo. Prohráli jsme hodně, ale odešli jsme s hlavou nahoře. Ostatně Napoleon u Aspern taky tehdy prohrál, ale pak přišla bitva u Wagramu a francouzsko-rakouská válka skončila jeho jasným vítězstvím. My máme svůj Wagram ještě před sebou.


OSTRAVA CUP POTŘETÍ

Potřetí po sobě zahajujeme sezónu na Ostrava Cupu - tenhle turnaj si vybojoval pozici "otevíráku" sezóny, a přestože můžeme na něm vidět spoustu nedostatků - od organizace přes problematické rozhodčí - ale dokud nikdo neudělá nějaký lepší, budou týmy zahajovat svůj rok právě v Ostravě. My jsme podruhé hráli v kategorii U12 a po loňském šestém místě si odvážíme letos bronzové ostravské medaile. Výsledky jsou zde samozřejmě vedlejší, důležitější je obraz hry a porovnání s týmy, které známe.

Snad se dá říct, že se náš výkon zlepšoval a gradoval v sobotním večerním semifinále proti domácím - ovšem začátek této série byl dost katastrofální, rozdíl mezi naším výkonem z pátku a soboty byl obrovský. Bylo dobře, že jsme do Ostravy odjeli všichni ( jen Maruška po prázdninách ještě pořádně netrénovala, takže zůstala doma ).

Když si odmyslíme první zápas, pak můžu určitě pochválit naprosto všechny, nakonec každá dala aspoň ten jeden koš, čili o statistiky říkají totéž. Individuální ocenění si odnesla zaslouženě Emma - mimo jiné i za největší zlepšení od června.

RUŽOMBEROK - OSK 19:43

Zahradníčková 10 -4/2, Šumberová 10, Mikulová 5 - 2/1, Šimáčková 4, Klonová 4 - 2/0, Šťastná 2 - 2/0, Součková, Bahounková, Píchová, Kargerová, Jančová 2, Jeřábková 0 - 2/0

Katastrofální výkon plný kombinace ospalosti a strachu bůhví z čeho... Nebýt Elišky Zahradníčkové, která jediná dokázala svou průbojonost a spolehlivost v zakončení, trápili bychom se až do samého konce.

OSK - KRNOV 82:15

Trochu zlepšení zásluhou aktivity v obraně. Když to srovnáme se zápasem na turnaji v Krnově, bylo to přece jen lepší. Především se probudila Majda a ukázala, že pokud má sebevědomí (pokud) tak ji na turnaji těžko může ve hře 1-1 někdo ubránit. Proti slabšímu soupeři se přece jen uplatnila zase Nela, a svoje akce 1-1 předvedla Klára. Zasloužené a dost přesvědčivé vítězství.

Jeřábková 20, Mikulová 19 - 2/1, Šumberová 14, Klonová 6, Bahounková 6, Šimáčková 5 -2/1, Zahradníčková 4, Šťastná 4, Součková 2, Petrželová 2

OSK - HB BASKET 52:17

Mikulová 9 - 2/1, Klonová 8, Šumberová 7 - 8/1, Jeřábková 6, Píchová 6 - 2/2, Bahounková 5 - 4/3, Zahradníčková 4, Šťastná 4 - 4/2, Šimáčková 2 - 2/0, Petrželová 1 - 2/1,

Mistr ČR byl bez tří nejdůležitějších hráček a bylo to pořádně znát, přesto jsme hráli zase o neco lépe, především v obraně. Nižší výška soupeřek nám spíš vyhovovala a po úvodním oťukávání jsme vyhráli čtvrtinu nakonec 12:6. Svoje uplatnění opět našla Nelča, byť v zakončení to pořád vázlo. Deset skórujících hráček mluví za všechno - po zápase jsme mohli být spokojeni

SBŠ OSTRAVA - OSK 41:36

Šumberová 10 - 6/2, Zahradníčková 6 - 2/0, Mikulová 4, Bahounková 4 - 4/2, Jeřábková 4, Píchová 4, Šimáčková 2, Šťastná 2 - 2/0, Petrželová 0 - 4/0.

Semifinále, které bylo možná skutečným finále, ale na tom nezáleží. Domácí, jejichž hráčky ve většině evidentně už prošly obdobím bouřlivého růstu těla, na který my ještě čekáme, toužili po vítězství, ale my jsme v té touze nezůstali o nic pozadu. Pochvala za motivování jde kapitánce, ale i ostatním, které se dokázaly přidat a hrály jako o život. Dokázali jsme obranou soupeřky udržet daleko od našeho koše a naopak sami občas rychlou a šikovnou změnou směru nebo kombinací zakončit. Postupně se ale kvalitní tým Ostravy pochopitelně do hry dostal, především přes své vysoké hráčky. Nedostatek ve fyzické vyspělosti jsme vyrovnávali úžasnou bojovností a také úspěšným používáním nové "látky" v útoku i v obraně, přestože detaily pochopitelně ještě vázly. V poločase po zbytečně inkasovaném koši jsme byli o bod vpředu, ve druhém poločase už trochu docházely síly a objevovaly se chyby - rozdíl byl ale pořád minimální. Nakonec se rozhodovalo v trestných hodech - dovednostní soutěži, ve které jsme ještě částečně zcela nezkušení. Z našich posledních deseti trestných hodů jsme dali dva, soupeřky z osmi šest. Takže i navzdory bojovnosti a ziskům ( Vanda, dokonce i Happy, Klára ) body v poslední čtvrtině na vítězství nestačily. Super utkání tak skončilo výhrou domácích. Potlesk rodičů obou táborů ale patřil všem.

OSK - HB BASKET 45:23

Jeřábková 10 - 6/4, Klonová 9 - 2/1, Šťastná 6, Šumberová 6, Bahounková 4 - 4/2, Mikulová 2, Zahradníčková 2, Píchová 2 - 2/2, Kargerová 2, Petrželová 2,

Zápas o 3.místo - HB se nechtěly stát jen dekorací v posledním utkání obou týmů na turnaji. Hrály o hodně líp, odvážněji, vytrvaleji a dotěrněji v obraně, což nám dělalo v úvodu takové potíže že stav 2:0 pro nás trval asi pět minut. Jen pomalu jsme se dokázali prosadit, impuls dokázala překvapivě vydat Happy (která hraje jako doutnák s dlouhou dobou přípravy před výbuchem). Teprve pak se přidaly i další, zejména Klára a ve třetí čtvrtině pak Viki. Už jsme dělali občas chyby, které bychom dělat nemuseli (vyhození z autu) a spíš se těšili na závěr. Nakonec o vítězi pochyb nebylo a rozdíl byl sice nižší než v prvním zápase, ale pořád přesvědčivý.


TROCHU ABSTRAKTNA NA ÚVOD NEUŠKODÍ

.."já to vidím po našem ... abstraktní je, když něco není.." říká politický pracovník ve filmu Bílá paní. Náš turnaj Čajka Cup neměl letos s Čajkárnou nic společného, čímž jsme zmátli nejednoho člověka v Olomouci. Nakonec se ale jak rozluštění zamotaného příběhu stalo to, že vítězem Čajka Cupu se staly Piešťanské Čajočky, čili všechno dobře dopadlo.

Po všech přihlášeních a odhlášeních a změnách hal se nakonec turnaj docela vyvedl, každý tým sehrál čtyři velice slušné zápasy (a v neděli bylo volno) a na vyrovnanost (přes některé výsledky) ukazuje to, že ani vítězky neodešly bez prohry a ani páté KP Brno neskončilo bez vítězství. My jsme si chtěli hlavně ověřit, nakolik jsme si zapamatovali pravidla postupného útoku, poprvé si zahrát na velké koše a oboje se povedlo slušně. V prvním zápase jsme sice přivedli na hřiště pětici duchů, kteří se jen tak vznášeli v blízkosti obránců nad hřištěm a nebylo na nich vidět kouska úsilí zakončit do koše ( výjimku představovala první akce Domči), ale snad jsme se postupně zhmotnili a vůbec polidštili a hlavně v sobotu už to občas nevypadalo zle. Dost pomohly Aneta a Barča, které nás trochu uvedly do kategorie U13, díky jim za to.

Vzhledem k tomu, že jsme trénovali více útok, než obranu, tak právě v obraně jsme ne ani snad chybovali, ale byli příliš pasivní - popravdě nikdo z týmů příliš tlaku na hráčky nevyvíjel - na tom musíme zapracovat v dalším období, protože pokud máme s mladší a nižší a lehčí sestavou uspět, musíme být agresivní, pohybliví a otravní - a to hlavně a především na hráčku s míčem. Ostatně kdo byl v polském Lasku, viděl to na vlastní oči. Takhle mohla mít pochvalu za obranu jen tradičně Táňa.

Pár poznámek k zápasům:

KP BRNO - OSK 33:39

Pavlicová 14 - 4/0, Mikulová 6, Kořínková 6 - 4/0, Šumberová 3 - 2/1, Klonová 2, Šťastná 2, Šimáčková 2, Píchová 2

Poměrně nečekané vítězství po kostrbaté hře, ke kterému přispěla hlavně druhá pětka ( Aneta, Šoumen), ve třetí čtvrtině se pak probudila i Majda, i když v jedné pětce spolu s Nelou si na místě rozehrávačky občas překážely. Trestné hody 13/1 jdou za vysokými koši, bohužel s nimi skončilo i několik dvojtaktů, které už by ale proměněny být měly. Brno bylo jen v deseti a mělo problémy s velkým hřištěm, přesto výškou a vyspělostí nás předčilo. Naštěstí ani brněnské hráčky neměly ještě "soutěžní" formu.

OSK - PIEŠŤANY 18:60

Kořínková 4, Pavlicová 3 - 2/1, Bahounková 2 - 2/2, Zahradníčková 2, Synková 2, Mikulová 2, Klonová 2, Jeřábková 1 - 2/1 Píchová 2, Šťastná 2

Hrálo se vyrovnaněji jen do stavu 9:11, pak nás Piešťany přehrály přes vysoké hráčky. Poněkud překvapivě hrálo družstvo ze Slovenska až příliš staženou obranu, se kterou jsme si samozřejmě nevěděli rady (ne že by nešlo najít trochu odvahy). Výsledek byl až příliš jednoznačný, hra nebyla zase tak špatná, jen bojácná.

OSK - KRNOV 36:23

Mikulová 8, Klonová 6 - 2/0, Pavlicová 5 - 2/1, Zahradníčková 4 - 2/2, Synková 4, Jeřábková 4 - 2/2, Bahounková 3 - 2/1, Kořínková 2 - 2/0,

Už prakticky tradiční soupeř - letos s ním toho zase odehrajeme víc. Z přehledu střelby je vidět, kdo se zaktivizoval - jakmile to Majda vzala na sebe, občas zakončila a občas rozehrála, byl to úplně jiný obraz hry. Dokonce bylo k vidění i pár "dvojek" ( střel po zastavení driblinku) - Viki, Majda, bez nich to taky nepůjde. Nekonečné problémy proti tomu představuje chycení kulatého předmětu.

ŽABINY BRNO - OSK 51:30

Pavlicová 10, Mikulová 5 - 2/1, Klonová 4, Synková 4, Zahradníčková 4, Bahounková 2, Píchová 1 - 2/1

Se Žabinama budeme tento rok hrát naopak méně, tak si važme každé příležitosti ke srovnání. Začali jsme špatně, bojácně a pasivně, až se zdálo, že se vracejí duchové z prvního utkání. Ale pak se přece jen obraz hry trochu vyjasnil, tým zvedla hlavně hra Anety, když Táňa pro menší zranění zápas nedohrála. Opět ve třetí čtvrtce hrály výborně Majda s Vikčou a svou spolehlivost (během celého turnaje) prokázala i Eliška Zahradníčková.


LETNÍ SOUSTŘEDĚNÍ A PŘÍPRAVA VŮBEC

Nebudeme si nic zastírat: letní příprava včetně soustředění se příliš nevydařila. Vlastně ani úplně není jasné proč, ale všichni jsme to nějak cítili. Nemůžeme to klást za vinu ubytování a stravování ve Vysokém Mýtě, které bylo vynikající, ani tréninkovým podmínkám, ale nejspíš sami sobě. Můj pocit, který jsem ostatně řekl už na závěr soustředění je, že jsme nepřišli po prázdninách dostatečně připraveni a hlavně naladěni na trénování - někteří byli do posledních chvil "na dovolené", takže první týden v Olomouci jsme absolvovali v mizerných počtech, někteří se nastavili spíš na "tábor" než na sportovní soustředění (už to slovo samotné předpokládá přece určité úsilí ). V režimu společného pobytu s ostatními týmy někteří odkoukali od starších děvčat leccos, jen ne basketbalové dovednosti. Příště prostě musíme ( teď myslím hlavně sebe, ale samozřejmě se k tomu musejí přidat i hráčky) být důslednější, náročnější a přesnější. Abych si jen nestěžoval, nějakou práci zejména na postupném útoku jsme udělali ( ověřili jsme si to nakonec v přípravném turnaji), něco jsme odběhali, scrabble nám šel a vlastivědnou vycházku kolem sádek ryb až k rybníku jsme vydrželi. Nicméně příště lépe - a to už od samého začátku!